#

Ayutthaya i Lop Buri - starożytne miasta Tajlandii

Gdyby kogoś zapytać, gdzie w roku 1600 znajdowało się największe miasto świata, z pewnością większość osób odpowiedziałaby: Rzym? Londyn? Paryż? Pekin? Kair? Prawdopodobnie większość osób nawet nie słyszała o mieście Phra Nakhon Si Ayutthaya (lub po prostu Ayutthaya).

W roku 1600 Ayutthaya była stolicą Królestwa Ayutthaya, prekursora współczesnej Tajlandii, a miasto liczyło około miliona mieszkańców, co czyniło je jednym z największych miast na świecie!

Na nieszczęście dla Królestwa Ayutthaya, wojna birmańsko-syjamska zakończyła się splądrowaniem miasta w 1767 roku. Większość miasta, łącznie z XIV-wiecznym Wielkim Pałacem, została doszczętnie zniszczona i spalona. Oznaczało to koniec Królestwa i stolicy Ayutthaya. Po upadku państwo Syjam przeniosło swoją stolicę do Thonburi, a następnie do Bangkoku.

Dziś Ayutthaya istnieje jako miasto, gdzie obok siebie zobaczymy obecne miasto i starożytne ruiny dawnej stolicy. Rzeki Menam, Lopburi i Pasak otaczają Park Historyczny Ayutthaya, wyspę, na której znajduje się większość ruin dawnych świątyń i pałaców. Wędrując po tym niegdyś tętniącym życiem starożytnym mieście, można się poczuć, jakbyśmy cofnęli się w czasie.

Bez wątpienia dawna stolica Tajlandii, Ayutthaya, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest jednym z najbardziej imponujących starożytnych miast w całej Azji.

Zapraszamy na spacer po najpiękniejszych świątyniach dawnej stolicy:

Wat Chaiwattaranaram, zbudowany w tradycyjnym stylu khmerskim, to duży kompleks świątynny położony na zachodnim brzegu rzeki Chao Phraya. Jest jedną z najbardziej imponujących świątyń w Ayutthaya i jedną z najbardziej fotogenicznych świątyń, szczególnie o zachodzie słońca prezentuje się pięknie. Prace konserwatorskie rozpoczęte w 1987 roku przekształciły Wat Chaiwatthanaram ze splądrowanej ruiny w jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji Parku Historycznego Ayutthaya.

Wat Phra Si Sanphet – znana również jako Świątynia Królewska, to najpiękniejsza, ale także najważniejsza historycznie świątynia w starej Ayutthaya. Główną atrakcją są trzy ogromne chedi (stupy) ustawione w rzędzie, i wiele mniejszych. Niegdyś w świątyni znajdował się gigantyczny Budda pokryty jedną trzecią tony złota. Birmańscy najeźdźcy stopili jednak złoto w ramach swoich grabieży.

Wat Phra Mahathat słynie przede wszystkim z głowy buddy wplecionej w korzenie figowca. Wizerunek ten można zobaczyć prawie w każdym folderze opisującym Ayutthaya. W Ayutthaya znajduje się mnóstwo innych pięknych świątyń, za zwiedzenie ich wszystkich potrzeba kilka dni.

W okolicy Ayutthaya znajduje się ciekawe miasto Lop Buri, gdzie znajdują się kolejne starożytne świątynie, które całkowicie są oblężone przez małpy… tak samo jak duża część miasta. Małpy tutaj występują w tysiącach, tworząc nawet MAŁPIE GANGI i kradnąc turystom i mieszkańcom co tylko wpadnie im w małpie łapki.