#

Jeddah - wibracje kultury na brzegu Morza Czerwonego

Spacerując pustymi ulicami starego miasta, mamy wrażenie, że miasto jest wymarłe, ale jest to czas popołudniowej modlitwy. Chwile po modlitwach, nagle wszystko się otwiera, a ulice zapełniają się w oka mgnieniu ludźmi.

Piękna zabudowa starego miasta w Jeddah na pewno robi wrażenie. Wiele kamienic jest zniszczona, jednak prace nad tym, aby wszystko przywrócić do pierwotnego stanu, trwają na całego. Już za kilka lat będzie to z pewnością jedno z najpiękniejszych starych miast na Bliskim Wschodzie.

Jednakże, Jeddah to miasto o wielu twarzach, które widać, że mocno się otwiera na świat. Gdy byliśmy tam w 2021 roku, miasto było jest w centrum uwagi ze względu na organizację wyścigu Formuły 1 oraz pierwszego w historii Festiwalu Filmowego, na którym zostaly zaprezentowane filmy z Zachodu. To symboliczne wydarzenia, które świadczą o zmianach, jakie zachodzą w tym mieście.

Nie sposób nie zauważyć rosnącego znaczenia kulturalnego i gospodarczego Jeddah. Staje się ono miejscem, które przyciąga nie tylko turystów, ale także inwestorów i artystów z różnych części świata. Dzięki swojemu strategicznemu położeniu nad Morzem Czerwonym, miasto staje się ważnym centrum handlowym i biznesowym, przyciągającym ludzi z całego globu.

Widok na architektoniczne cuda starego miasta miesza się tu z nowoczesnymi wieżowcami i luksusowymi hotelami. Jeddah rozwija się w zastraszającym tempie, ale jednocześnie stara się zachować swoją niepowtarzalną tożsamość i dziedzictwo kulturowe.Ostatnie dekady przynoszą tu dynamiczny rozwój i zmiany, które z pewnością zapiszą się w historii miasta. Jeddah to miejsce, które warto obserwować, bo to tutaj dzieje się przyszłość, a zarazem odnajdujemy korzenie tradycji i historii.