#

Kioto, marzenie współczesnego podróżnika

Pozdrawiamy z Kioto, które jest jednym z największych i najwspanialszych miast Japonii. Od prawie 1100 lat uznawane jest za rezydencję cesarza i centrum kulturalne Japonii.

Miasto w dalszym ciągu odgrywa ważną rolę w religii Japonii. Znajdziemy tutaj około 200 świątyń Shinto oraz 30 świątyń buddyjskich, które służą jako centra różnych sekt. 17 zabytkom przyznano status światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Zapraszamy na spacer po pięknym Kioto.

  1. Gaj Bambusowy Arashiyama i Arashiyama Monkey Park: W granicach miasta znajdziemy przepiękny, wiecznie zielony Gaj Bambusowy Arashiyama, którego nie zobaczymy nigdzie indziej na świecie. W niektórych miejscach bambus jest tak gęsty, że nie sposób przejrzeć na drugą stronę. Wystarczy przejść starym 1000-letnim mostem na drugą stronę rzeki i wspiąć się na wzgórze, aby zobaczyć słynne japońskie śnieżne małpy. Park znany jest jako Arashiyama Monkey Park.

  2. Dzielnica Gion i Świątynia Kiyomizu-dera: Dzielnica Gion, w centrum historycznym miasta, to prawdziwa podróż w czasie. Można tutaj podziwiać wielowiekową architekturę, dobrze zachowane XVII-wieczne restauracje i herbaciarnie, w których można zobaczyć dawną Japonię. W uliczkach można nawet spotkać przemykające drobnymi kroczkami prawdziwe Gejsze. Nieopodal wznosi się stara Świątynia Kiyomizu-dera, znana jako "Świątynia Czystej Wody", położona w malowniczym miejscu na górze Otowa, gdzie wypływa święte źródło.

  3. Złoty Pawilon Kinkaku-ji: Rezydencja została zbudowana w XIV wieku jako willa dla Shoguna Ashikagi Yoshimitsu, a po jego śmierci przeistaczana na świątynię buddyjską ZEN. Budowla swoją nazwę wzięła od płatków czystego złota zdobiącego dwa górne z trzech pięter, przez co jest jedną z najbardziej malowniczych atrakcji Kioto. Świątynia, zbudowana nad dużym stawem, słynie także z pięknych ogrodów, w których znajduje się stara kamienna pagoda i herbaciarnia Sekkatei, w której można wypić herbatę podawaną zgodnie ze starożytną ceremonią parzenia herbaty.Zamek Nijo: Zamek Nijo to otoczony dobrze zachowanymi murami, wieżami i fosą kompleks, który do czasu przeniesienia stolicy z Kyoto do Edo (Tokyo) służył jako siedziba rządu. Składa się z pięknych ogrodów zamkowych oraz kilku pawilonów zawierających wiele dzieł sztuki. Wschodnia Brama zamku (Higashi Otemon), a także Brama Wewnętrzna, czyli Karamon, słyną z pięknych rzeźb i zdobionych metalowych elementów. Najważniejszym budynkiem jest Pałac Ninomaru, składający się z pięciu oddzielnych budynków połączonych korytarzami. To właśnie to miejsce zostało niegdyś wybrane przez cesarza do wydania dokumentu znoszącego potężny szogunat kraju.

  4. Zamek Fushimi-Momoyama-jō: Zamek Fushimi został zbudowany w latach 1592–1594 przez Shoguna Toyotomi Hideyoshi jako jego rezydencja emerytalna. Zamek Fushimi został zniszczony w 1596 roku i odbudowany w 1623 roku, jednak wykorzystano go jako grobowiec cesarza Meiji. Obecny zamek Fushimi otoczony okazałymi ogrodami to replika odbudowana w 1964 roku w miejscu pierwotnego zamku.

  5. Świątynia Byōdō-in: Świątynia Byōdō-in, założona w 988 roku, szczyci się wieloma unikalnymi budynkami, kapliczkami i dziełami sztuki. Na terenie świątynnym znajdują się ogrody świątynne z wieloma pięknymi stawami, w których znajduje się Kannon-do, sala położona bezpośrednio nad rzeką, znana jako Sala Rybacka, a także Muzeum Byōdō-in ze skarbami związanymi z terenem świątyni, w tym 52 drewniane posągi Buddy, rzeźbione feniksy i oryginalny dzwon świątynny.

  6. Ścieżka latarnii i Świątynia Kifune: Świątynia Kifune to świątynia cesarska powstała w 965 roku. Prowadzi do niej stroma ścieżka ze schodami, przy której znajdują się setki czerwonych latarni. Jest to jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc w okolicach Kioto.

  7. Ścieżka Bramy Torii Fushimi Inari: Świątynia Fushimi Inari Taisha, czyli Świątynia Bogini Sake i Ryżu w Kioto, słynie z tysięcy cynobrowych bram torii. Uważana jest za jedną z 20 najpiękniejszych krajobrazowo miejsc w całej Japonii.