#

Lesotho - królestwo wysokości i gościnności

Lesotho i Przełęcz Sani Pass to jedna z najpiękniejszych dróg krajobrazowych na świecie i zarazem ponoć najniebezpieczniejsza droga Afryki.

Trasa zaczyna się na wysokości 1544 m npm i wznosi się 1332 m w pionie, osiągając wysokość 2876 m. Odcinek 9 km drogi, pomiędzy kontrolą graniczną RPA w dolnej części drogi, a kontrolą graniczną Lesotho w górnej części przełęczy, można pokonać tylko samochodem z napędem 4x4 lub pieszo. Pokonanie tego odcinka drogi samochodem zajmuje minimum 2 godziny, co stanowi prawdziwe wyzwanie zarówno dla pojazdu, jak i dla kierowcy.

Na trasie wciąż można zobaczyć pozostałości pojazdów, którym nie udało się pokonać stromych wzniesień i nawierzchni o słabej przyczepności - droga pochłonęła wiele istnień ludzkich. Nadal można spotkać mieszkańców Lesotho, którzy pieszo pokonują tę drogę w górę i w dół. Po drodze widoki zapierają dech w piersiach.

Po dotarciu na szczyt do Królestwa Lesotho od razu widać różnice między bogatym RPA a ubogim Królestwem zawieszonym w chmurach. To malutki i jeden z najmniej znanych krajów na świecie, ale jest to kraj pełen fascynujących widoków, i biednych ale bardzo uprzejmych mieszkańców.

Lesotho jest znane z bogatej kultury i tradycji, które są nadal żywe w codziennym życiu jego mieszkańców. Ta mała kraina otoczona górami jest domem dla ludu Sotho, którzy słyną z gościnności i przywiązania do swoich korzeni. Podczas podróży po Lesotho można spotkać lokalnych mieszkańców, którzy chętnie podzielą się swoimi historiami i tradycjami, tworząc niezapomniane doświadczenia kulturowe dla odwiedzających.

Lesotho nie otrzymało nazwy "górskie królestwo" za nic. Prawie dwie trzecie kraju stanowią góry, które mają od 2200 do 3000 m npm. Jest to jedyne niezależne państwo na świecie, które leży całkowicie powyżej 1400 m npm, z czego 80% kraju leży powyżej 1800 m npm. Nazwa "Lesotho" w przybliżeniu oznacza "ziemię ludzi, którzy mówią w języku Sesotho". Około 40% ludności kraju żyje poniżej granicy ubóstwa, czyli za mniej niż 5 złotych dziennie. Jest to jeden z najbiedniejszych krajów świata, z jednym z najwyższych wskaźników analfabetyzmu dorosłych.

Lesotho ma około 300 słonecznych dni w roku. Pora deszczowa przypada między październikiem a kwietniem. Będąc "Królestwem w niebie", Lesotho otrzymuje jedną z najwyższych na świecie ekspozycji na światło słoneczne. W Lesotho znajduje się najwyżej położony pub w Afryce, na wysokości 2874 metrów nad poziomem morza.