#

Między starożytnymi rzekami a legendą Drzewa Adama #DZIEŃ8

Basra to drugie co do wielkości miasto Iraku , liczące około 2,5 miliona mieszkańców. Dzięki swojemu położeniu nad Zatoką Perską jest jednym z najbogatszych miast w kraju.

Miasto nie oferuje wielu atrakcji turystycznych, jednak warto przespacerować się po promenadzie Al Corniche, która zapewnia malownicze widoki na rzekę Shatt al-Arab oraz Stare Miasto z oryginalną zabudową z dawnych czasów.

Niestety, większość kamienic znajduje się w opłakanym stanie i niemal grozi zawaleniem, ale mimo to zachwyca pięknem. Po odpowiedniej renowacji mogłyby stać się perełką na skalę całego kraju. Spacerując po starym, choć zaniedbanym mieście, można poczuć klimat minionych epok.

Zaledwie godzinę jazdy od Basry znajduje się miejsce, gdzie łączą się dwie słynne rzeki,Tygrys i Eufrat, znane już w starożytności. To wyjątkowe połączenie tych potężnych rzek ma ogromne znaczenie dla regionu, który niegdyś był sercem starożytnej Mezopotamii, często nazywanej „kolebką cywilizacji”. To tutaj powstały pierwsze miasta, systemy nawadniające i zaawansowane technologie rolnicze. Właśnie w tej części świata rozwijały się wielkie cywilizacje.

Nad brzegiem rzeki Tygrys rośnie Drzewo Adama, będące symbolem lokalnej kultury i historii. Według legend to niezwykłe drzewo jest jednym z najstarszych na świecie i uważane jest za miejsce, w którym Adam, pierwszy człowiek, miał odpoczywać. Drzewo to jest także miejscem pielgrzymek zarówno dla muzułmanów, jak i chrześcijan.

Umieszczona jest tutaj tablica pamiątkowa, na której widnieje inskrypcja:

„Drzewo Adama - badania historyczne wskazują, że w tym błogosławionym miejscu, gdzie spotykają się Tygrys i Eufrat, w roku 2000 p.n.e. prorok Boży Ibraham (niech pokój będzie z nim) zaszczycił to miejsce swą obecnością, modląc się i mówiąc: „niech będzie tutaj drzewo takie jak drzewo Adama w raju”.