Od mokradeł Ahwar - do Ur i Uruk kolebka cywilizacji #DZIEŃ7
#MokradłaAhwar, znane również jako Al Jaza'ir, to unikalna laguna położona w sercu pustyni. Wypełniona jest domami, między którymi można poruszać się jedynie łódkami. Ten bagnisty obszar znajduje się na terenach starożytnej Mezopotamii, w pobliżu miejsca, gdzie łączą się rzeki Tygrys i Eufrat.
Teren ten zamieszkuje lud Mad'an, zwany Arabami Błotnymi, którzy prawdopodobnie wywodzą się od Sumerów. Mokradła stanowią unikalny ekosystem o ogromnym znaczeniu historycznym. To właśnie tutaj, około 4500 lat p.n.e., narodziła się cywilizacja sumeryjska.
Laguna, z tradycyjnymi sumeryjskimi domostwami, jest świadectwem rozwoju jednej z najstarszych cywilizacji na świecie. Obszar ten, bogaty w faunę i florę, odzwierciedla tradycyjny sposób życia mieszkańców, którzy od wieków przystosowują się do warunków wodnych. Sumerowie jako pierwsi budowali systemy nawadniające, umożliwiające życie na terenach pustynnych.
#UR to kolejny punkt naszej podróży. Starożytne miasto, które niegdyś było jednym z najważniejszych w cywilizacji sumeryjskiej, ma bogatą historię sięgającą ponad 4000 lat p.n.e. Było to centrum handlowe i religijne, znane z niezwykłych osiągnięć w architekturze i rzemiośle. Ur jest również miejscem narodzin Abrahama, co czyni je ważnym zarówno w historii biblijnej, jak i archeologii.
Ruiny miasta, w tym imponująca nekropolia, świadczą o jego niegdyś wielkiej potędze. Przechadzając się po tych terenach co kilka kroków napotykamy na kawałki ceramiki, płytki ze starym pismem klinowym, czy kawałki mozaik - wszystko z przed 4000 lat.
Zazwyczaj takie artefakty można oglądać w muzeach za szybą, tutaj jednak można je wziąć do ręki i dokładnie obejrzeć. Żal, że tak wiele z nich leży po prostu na ziemi. Są ich tysiące — mniejszych i większych kawałków!
#URUK, było jednym z pierwszych miast na świecie, gdzie najbardziej okazałą, ogromna budowlą z tamtych czasów jest doskonale zachowany #ZIGGURAT, który pełnił funkcję świątyni i miejsca kultu, poświęcony bogini Inannie.
Budowla ma około 30 metrów wysokości i jest datowana na około 4000 lat p.n.e. Ziggurat pokazuje zaawansowane umiejętności inżynieryjne Sumerów oraz rozwiniętą architekturę tamtych czasów, charakteryzującą się wieloma poziomami i bogatymi zdobieniami.
Uruk jest często uważane za kolebkę cywilizacji, gdzie powstały pierwsze formy pisma i systemy administracyjne.