Perły Iraku - Najaf, Al-Kufa i ich niezwykłe dziedzictwo #DZIEŃ6
Najaf jest jednym z najświętszych miast szyickich, znanym przede wszystkim z grobu imama Alego ibn Abi Taliba, pierwszego imama szyitów.
Świątynia z grobem Imama, znajdująca się w sercu miasta, przyciąga miliony pielgrzymów szyickich z całego świata. Wnętrza, podobnie jak w innych świątyniach szyickich, zachwycają przepychem i pięknem.
Na otaczającym świątynię bazarze można poczuć klimat dawnych czasów. Można tu kupić złoto, ubrania, przyprawy, różne bibeloty… niestety nie trafiliśmy na ani jeden kramik z pamiątkami czy ozdobnym rękodziełem. Mimo tłumów odwiedzających i sprzedających nie ma tu nachalności; wręcz powiedziałbym, że tradycyjnego zapraszania do sklepu nawet delikatnie brakuje. Na bazarze jest wiele miejsc, gdzie serwowana jest wyśmienita herbatka… koniecznie trzeba jej spróbować
Spacerując po bazarze w Najaf, można podpatrzeć codzienne życie Irakijczyków i poczuć klimat prawdziwego Iraku .
Wadi-Us-Salam znajduje się na obrzeżach centrum miasta Najaf w Iraku i jest największym cmentarzem świata, wpisanym na listę UNESCO. Nazwa „Wadi-us-Salam” oznacza „Dolina Pokoju.” Prawdziwy ogrom cmentarza można zobaczyć dopiero po wejściu na najwyższe piętro jednego z okolicznych budynków (my podziwiamy jego wielkość z dachu pięciopiętrowego parkingu).
Cmentarz zajmuje około 600 hektarów powierzchni (to 14 krotnie większy teren niż cała powierzchnia Watykanu). Szacuje się, że znajduje się tu około 5 milionów grobów, choć tak naprawdę nieznana jest właściwa liczba nagrobków.. Podczas wojny w Iraku chowano tu około 250 osób dziennie, co daje niemal 100 tysięcy osób rocznie przez kilka lat konfliktu.
Spacerując po cmentarzu, w wielu miejscach można zobaczyć naturalnej wielkości wizerunki pochowanych tu osób. Chwilami można odnieść wrażenie, że ktoś tam naprawdę stoi…
Wadi-us-Salam ma długą historię, sięgającą czasów wczesnego islamu. Archeolodzy odkryli tu także nagrobki wczesnochrześcijańskie, co nadaje temu miejscu wyjątkowe znaczenie religijne i kulturowe. Pielgrzymi odwiedzają cmentarz, aby oddać hołd zmarłym i uczestniczyć w ceremoniach religijnych, zwłaszcza podczas Ashury.
AlKufa to niewielka miejscowość położona zaledwie kilka kilometrów od Najafu. Znajduje się tutaj imponujący Great Mosque of Kufa (Wielki Meczet Kufa), jeden z najstarszych i najważniejszych meczetów na świecie.
Świątynia posiada sześć okazałych minaretów, pozłacaną złotem kopułę i wysokie mury obronne, wewnątrz których znajduje się piękny i majestatyczny dziedziniec. Wnętrza meczetu są zachwycające, bogate i imponujące — na pierwszy rzut oka wprost oszałamiające. Szczególnie przed zmrokiem i po zmroku świątynia prezentuje się bajkowo. Tysiące pielgrzymów przybywają na wieczorną modlitwę, co dodaje temu miejscu wyjątkowego nastroju.
Kilka razy ktoś zapytał, skąd jesteśmy i czy jesteśmy wyznawcami Allaha. Kiedy odpowiadamy, że jesteśmy chrześcijanami, nikt z tego powodu nie krzywi się ani nie zachowuje nieprzychylnie. Wręcz przeciwnie — najczęściej ludzie miło się uśmiechają i mówią: „Witamy w Iraku!”
Al-Kufa jest miejscem, gdzie w 656 roku n.e. zjednoczyli się zwolennicy imama Alego. To tutaj narodzili się szyici.
Szyici, którzy stanowią mniejszość (około 10–15% muzułmanów), uznają imama Alego, kuzyna Mahometa, za jego prawowitego następcę. Wierzą, że przywódcy (imamowie) powinni pochodzić z rodziny proroka i że mają oni szczególną duchową mądrość, odziedziczoną po swoich przodkach. Szyici postrzegają swoich imamów jako nieomylnych przywódców duchowych i często podkreślają swoją odrębność oraz tożsamość religijną.